Про псевдокультуру
Часто можна побачити у мережі, прочитати в газетах, всюди в мас медіа поширюється думка, що рівень культури населення різко падає, що користуватися публічним транспортом стає нестерпно через присутність "сірої маси".
Якщо зайти на вікіпедію і подивитись, а що ж то таке, те чого нам так бракує, то можна знайти таке визначення :
Культура (лат. colere, "населяти", "вирощувати", "сприяти", "успадковувати", ) — термін для означення алгоритмів людської поведінки і символічних структур, які надають цій поведінці сенсу і значимості.
Так давайте ж подивимось на цей вид Homo Cultus.
В результаті постановки питання, можна відмітити декілька цікавих невизначених моментів.
а. Що саме розуміти під словом "культура". Якийсь набір необхідних параметрів чи просто слово для посилання на елітність та престижність? Чи відносять до поняття "високої" культури як протиставлення "низькій" культурі? Чи може культурна людина бути такою без знання про елементи "високої культури"?
б. Як саме має поводитись культурна людина? По яким ознакам можна її відзначити?
в. Чому будь-яка людина має бути культурною? Що робити аби належати до цього виду?
Відповіді на ці питання не такі вже тривіальні, але значення їх значне. Розберімось.
Насправді жодне з сотень визначень поняття культура не є універсальним та загальноприйнятим, що означає що є безліч поглядів на одне й теж під різними кутами. І ті хто так кричать про відсутність культури повинні, за принципом категоричного імперативу Канта, почати з себе. А ви. панове вважаєте себе культурними? Тому що легко розкидуєтесь такими словами як маргинальність та неформальність? Тому що кожен тиждень ходите в театр чи оперу? Це всього лише звичайні питання, але якщо проаналізувати можливі відповіді, то стає очевидно що все це не є достатніми та небхідними умовами. Більше того часто зустрічається ситуація, коли у людей нема часу на такі заходи. Часто буває навпаки, коли люди приходять в театр лише заради престижу, заради звання Homo Cultus, а не для отримання насолоди від мистецтва. То виникає логічне питання, а навіщо тоді ходити? Але кожен відповідає сам для себе.
Взагалі якщо поміркувати над питаннями культури, то можна прийти до висновку, що вони є занадто невизначеними та примарними.
Псевдокультура. Іноді зустрічаються випадки пропагування "культурних" речей. Ось це - річ, а все інше непотріб. Наприклад останнім часом можна почути багато різного про сучукрліт. Читати книжки, які належать до цього жанру стає модно, а ті хто цього не розуміють вилучаються з кола "продвинутих" людей. Але ж взагалі як і серед будь-якої літератури там може бути товар різної якості, то чи слід поклонятись неіснуючому символу?
То чи варто так чіплятись за ці ярлики? Вони того коштують? Чи спрощують життя?
На мою думку, ці питання завжди будуть відкритими, бо відповіді на них занадто різноманітні.